Close translate window Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Håbo website in other languages
Håbo kommuns logotyp. Länk till startsidan.
org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Läs mer här
phone
Information
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Pil ner

Kontakta Håbo

Lyssna på sidan Lyssna

Kontakta Håbo kommun

Kontaktuppgifter

Telefon: 0171-525 00

E-postadress: kommun@habo.se

Håbo kommunhus
Centrumleden 1
746 80 Bålsta

Förhållningssätt på gymnasiet vid utökad testning och i väntan på provsvar

FHM rekommenderar nu att även symtomfria personer som har haft nära kontakt med någon som är smittad av covid-19 testar sig. När du har testat dig ska du så långt det är möjligt hålla dig hemma, i väntan på provsvar.

FHM rekommenderar utökad testning på arbetsplatser

Det betyder att alla personer som har haft nära kontakt med någon som är smittad av covid-19 ska testa sig
- även om de inte har symtom. Tidigare gällde det endast vid symtom.
Läs mer om utökad testninglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster på FHM webbplats.

Stanna hemma i väntan på provsvar

När du har testat dig ska du så långt det är möjligt hålla dig hemma i väntan på provsvar. Det gäller även om du inte har några symtom. Om det inte är möjligt att arbeta hemifrån kan du komma till gymnasiet - om du inte har symtom. Men var då noga med att hålla avstånd. Stäm av med din metor/undervisande lärare/chef.

Vad är en nära kontakt?

Med nära kontakt menas personer som varit inom två meters avstånd under sammanlagt minst 15 minuter inom loppet av ett dygn. Dessa personer kontaktas och blir informerade i samband med smittspårningen som görs av regionen.

Anders Tegnell, statsepidemiolog:
– Vi vill utvidga testningen så att nära kontakter till ett upptäckt fall på arbetsplatsen testas även om de inte har symtom. Samtidigt kan vi inte nog många gånger påminna om hur viktigt det är att alltid stanna hemma vid minsta symtom.

Alla medarbetare och gymnasieelever på Fridegårdsgymnasiet omfattas av de utökade rekommendationerna.

Sidansvarig: Fridegårdsgymnasiet

Klicka för support
Stäng supportfönster